Učencem in učiteljem podaljšanega bivanja se je letos zaiskrila ideja! Že predolgo časa so z žalostjo na obrazu opazovali in vedno znova čistili zelenico za šolo, ki je skorajda po vsakih počitnicah in po vsakem koncu tedna bila polna raznoraznih odpadkov: plastenk, steklovine, papirja in ostalih odpadkov.
Zadosti jim je bilo neprestanega razmišljanja o tem, kako so lahko nekateri popoldanski uporabniki zelenice tako brezčutni in meni nič tebi nič odvržejo zdaj ta zdaj oni odpadek na lepo, gosto zeleno travo, na naše skupne igralne površine, na naše prostore, ki si jih v podaljšanem bivanju spremenimo v »mini-spalnice«, »gumitvist-skakalnice«, v kotičke za malico ali kotičke za ročne spretnosti in druge »gibalno-smejalne umetnosti«.
Zaiskrila se je ideja, ki se je glasila:
»Zavihajmo rokave,
dovolj nam je negodovanja,
na vrsti zdaj je sila sodelovanja!
Vsak nekaj lahko naredi
in ekološki otok tu, pri nas, svoj dom dobi!«
In smo začeli…V tednu, ko smo na šoli obeleževali Eko dan, so učitelji narisali načrt in se z gospodom ravnateljem in hišnikom dogovorili, kako dostaviti betonske stebre. Te smo nato prebarvali v štiri značilne barve: rumena za plastiko, zelena za steklo, rdeča za papir in rjava za biološke odpadke. Sledila je izbira primernega prostora za ekološki otok in pojesti smo morali kar nekaj kosil, da smo lahko vse skupaj zvalili do pravega mesta.
Brez neutrudnega mojstra kopanja lukenj ne bi šlo.
Nekaj pomočnikov je naložilo še kamenje za drenažo.
Mirne roke so dodale še slogan našega namena gradnje:
»ŠPORT NEGUJEM, ZELENICO SPOŠTUJEM,
ODPADKE LOČUJEM, OKOLJE VARUJEM!«
Dodali smo zbirne vreče in za vzorec smeti, vsako v svojo eko-cev.
Tudi čebelam se je zdela naša ideja domiselna in dobrodošla, zato so obljubile, da se bodo pogosteje zadrževale ob bližnjem macesnu in prijazno nagovarjale vsakega, naj odpadke prinese »ob pravem času na pravo mesto«. Pridružili so se jim tudi večno odprti tulipani, ki s svojo modro-rdečo barvo kličejo vsakega po zazrtju vase in k spoštovanju narave.
Učenke in učenci podaljšanega bivanja z učitelji:
Bernardo Mestek, Boštjanom Bradeškom in Janjo Vivoda