V oddelku podaljšanega bivanja je ena izmed dnevnih dejavnosti (poleg sprostitvene dejavnosti, samostojnega učenja in ustvarjalnega preživljanja časa) tudi prehrana – kosilo in popoldanska malica. V okviru tega poteka tudi priprava na obrok s poudarkom na kulturi prehranjevanja. Predvsem v nižjih razredih je potrebno nameniti pripravi na kosilo in kosilu samemu več časa, da učenci usvojijo nekatera temeljna pravila prehranjevanja.
Tako smo do sedaj v prvih razredih veliko truda vložili v spoznavanje pomena higienskih navad (umivanje rok pred obrokom), strpnemu čakanju v vrsti za kartonček in jedi,
pravilnemu nošenju pladnja,
primernemu obnašanju pri jedi, pravilnemu sedenju,
pravilni uporabi jedilnega pribora,
mirnemu prehranjevanju, postopnemu spoznavanju novih jedi in okusov, večkrat smo že pokukali na jedilnik in poizvedovali po sestavinah novih jedi.
Nekaterim vse to ne predstavlja več težav, spet drugi še potrebujejo vajo in predvsem veliko spodbude, še posebej pri okušanju novih jedi, kar se pokaže kot dobro, kajti zadovoljstvo ob novih okusih, ki kličejo po še, je včasih prav presenetljivo in potem držimo vsi skupaj pesti, da se tega navzamejo tudi sosednje v jedilnici. Obstajajo pa tudi takšni preizkuševalci, katerih krožnike imajo kuharice najraje, kar poglejte – Val iz 1.A je že med njimi!
Pri jedi pa nikoli ne tekmujemo, razen v tem, kdo se bo prvi spomnil zaželeti sosedu dober tek. In tudi v tem, kdo se bo spomnil pozdraviti naše kuharice in pomivalke, ki skuhajo toliko obrokov in pomijejo toliko posode, da nam zmanjka prstov na rokah, pa če bi se vsi prvošolci skupaj postavili in pokazali vseh deset.
Ne zmanjka pa nam idej, kaj vse še želimo spoznati pri tej dejavnosti, zato vam zaupamo, da nas čaka še navajanje na dobro žvečenje hrane, na pregledovanje urejenosti pogrinjkov na mizah, naučili se bomo pripraviti pogrinjke za posebne priložnosti, se preizkusili v spretnih prstih pri pripravi slastnih medenjakov in osvežilnega napitka, poskusili izbrati najjedilnik šolskega leta, pri popoldanski malici pa ob rezanju jabolk urili štetje do deset in še čez. Kako že pravi tisti znani star pregovor: Eno jabolko na dan, prežene zdravnika stran!
In še to……po kosilu se počasi, a vztrajno učimo postaviti vlak, ki vodi le v eno smer – iz jedilnice proti naši učilnici,
kjer se po zaužitih kvalitetnih obrokih rodijo nove, ustvarjalne ideje…domišljijske figurice, gozdni možje in živalice iz gozdnih plodov, nekateri tudi v 3D izvedbi!
Učenci OPB-1 z učiteljico Janjo